„Alguses oli sõna,” on püha raamatu loomisloo esimene lause. Sõna on öelduna heliline ja tänapäevane füüsika kinnitab, et kui meie kehasid väga-väga sügavuti uurida, pole meis midagi tahket. Koosneme kvantosakeste võnkuvast liikumisest, ehk vibratsioonist. Siit ei tohiks olla keeruline mõista, miks heliteraapia oma paljudes vormides on meile nii tõhusa toimega. Seda on teatud aastatuhandeid. Meil, nagu üldse läänemaailmas teeb allopaatilise meditsiini hegemoonia poolt kõrvale heidetud helidega tervendamine läbi oma renessanssi. Üha rohkem mõistetakse selle kasulikke omadusi ja potentsiaali tervise taastamisel ja hoidmisel. Isegi teadusuuringud kinnitavad heliteraapiate kasulikku mõju, skeptikutele. Avaramate tajudega inimestele pole teaduslikku tõestust vaja – ja muidugi, nad ju tunnevad ise, mida see nendega teeb! 

Kasutan oma töös erinevaid helidega tervendamise tehnikaid:

 • Tiibeti tervendavate mantrate laulmist ja lausumist; 
 • ülemhelide laulmist; 
 • häälikutega lülisamba korrigeerimist; 
 • vibroakustilist massaaži helikausside ja gongidega;
 • terviklikke helirännakuid gongide ja muude eriliste ja haruldastegi instrumentidega.

Helirännakud Elis Anneliega

Hoitud ruumis, argisest kõrgemal asuvas Sisekosmosejaamas tasakaalustavad ehedate instrumentide naturaalsed helid ärevuse ja rahutuse ning on võimalik kogeda oma siseilma tüünust, selgust ja inspiratsiooni. Spetsialistid soovitavad heliteraapiat kuurina, ent Sinu sisemust paitab ning keha ja meelt tervendab see muidugi igal üksikulgi korral. Täpselt nii palju kui tahad ja saad endale lubada. 

Heliteraapia on ainulaadne viis vabaneda pingetest ja stressist. Seda kuni reaalse füüsilise lõdvestuseni. Minu tehnika on süntees omaloomingust ning mitmete ajalooliste helitervendus-koolkondade tarkustest. Olen põiminud siia teadmisi nii tiibeti, nepaali, india, saksa kui vene traditsioonidest.

Vibroakustiline massaaž on tõhus leevendaja kroonilise väsimuse, stressi, unetuse ning lihas- ja peavalude korral, see toetab nii keha kui ka vaimu. Helimassaaž aitab organismil käivitada sisemise enesetervendusprotsessi ning on seega turgutav ja toniseeriv kõigis oludes. Lisaks aitavad helilained ja -harmooniad luua ja süvendada emotsionaalset tasakaalu.

Kasutusel olevad instrumendid:

 • Tiibeti helikausid, millega loon toetava ruumi
 • Gongid, mis puhastavad meelt ja avardavad taju
 • Trummid, mis raputavad lahti pingeid 
 • Keelpillid, mis paitavad hinge ja tõstavad vibratsiooni
 • Ainulaadsed instrumendid TaKoMo ja kristallharf loovad kõrgendatud meeleolus atmosfääri 

Heliseansi võimalikud mõjud:

 • Tekib kergus ja uuenemise tunne
 • Kogetakse süvalõdvestumist ning väsimuse taandumist
 • Taastub meelerahu 
 • Füsioloogiliste protsesside – vereringe ja hingamise – normaliseerumine
 • Kaovad hirmud ja ärevustunne 
 • Taastub harmoonia ja tasakaal

See on igaühele jõukohane praktika. Sa ei pea muud tegema kui lihtsalt lebama ja lubama enesel olla helides ning võtta see kogemus vastu ilma hinnanguteta.

 • Riietu mugavalt, sest seansid toimuvad lamades. Madratsid ja pleedid on olemas.

Kohtade arv on piiratud, seepärast palume end eelnevalt registreerida. Palun tule 10-15 min varem, et jõuda kenasti oma lennule sisekosmosesse.

Allpool on toodud mõningate olulisemate instrumentide ja nende mõjude kirjeldusi. Ent mõtte jaoks asjadest arusaamisest olulisem on alati isiklik kogemine. Viin läbi nii individuaalseid helitervenduse seansse, kui rännakuid gruppidele. Rännakute kestvus on harilikult 45-st minutist ca 1,5 tunnini. Vahel kaasame samu instrumente ka meie kakaotseremooniatesse, andmaks neile täiendavat dimensiooni ja isikliku kogemuse sügavust juurde. 

GONG on üks vanimaid muusikariistu, mida kasutatakse mõttetegevuse ja taju avardamiseks. Võtmaks vastu seda, mis jääb tavaliselt väljapoole taju piire. India, Hiina ja Lõuna-Aasias peetakse gongi iidsetest aegadest kultuspilliks ja kasutatakse mõtluses ja hingelistes praktikates.

Gongihelid aitavad inimese kiiresti transsi, sest gong on olemuselt idiofoon. See loob nn loodusliku valge müra – laia spektriga harmoonilistest ülemhelidest kuni peenete, pea kuuldamatute kõrgsageduslike helideni, mis saadavad peatooni. Vibreerides vahemikus 4-7 Hz kutsuvad need helid esile binauraalseid vibratsioone, avades ukse müstilistele kogemustele. Gongihelid sünkroniseerivad aju poolkerad ning harmoniseerivad mõttetegevuse.

Mitmed järjestikused gongi helilained loovad üksteise voos uusi keerukaid toone, tehes heli nii ruumiliseks ja etteaimamatuks, et inimmõistus ei suuda kõla ette ennustada. Seepärast kuulevad inimesed tihti gongimeditatsiooni ajal kelli, trumme, harfi, kogunisti vaalade häälitsusi või tervet koori – nõnda püüab meie otsiv teadvus kuuldavat heli määratleda.

Kogemus on seotud meie isikliku helitajumisega. Gongi kõlades tekivad nn kombinatoorsed toonid, mis formeeruvad just meie enese kuulmissüsteemis. Just need kombinatoorsed toonid on vastutavad kahetise heli vastuvõtmise eest, mis on akustikaspetsialistide meelest väga eriline fenomen!

Nada jooga filosoofia kohaselt omavad gongi erilised helilained maagilist jõudu, millega saab peatada mõtte liikumise. Tulemusena on kuulaja “nullpunktis” – olekus, mida joogide poolt nimetatakse “õnnistatud eimiskiks”. Kundalini joogas on gongid samuti au sees. Seal peetakse neid algheli materialiseerunud kehastuseks.

Kokkuvõtteks võib öelda, et gongi heli loob ennast ise ja gongil mängija mängib kogu kõiksusega. See on instrument, millega võib luua kosmiliste vibratsioonide kombinatsioone. Lõputult.

KOSHI kellad on põhjaliku meisterliku käsitöö tulemus. Igal kellal on omapärane ja maagiline kõla ning neid on võimalik harmooniliselt koos mängida. Kaheksa akordi hõbedast metallplaadil moodustavad resoneeriva lõõri. Täpne häälestus loob kõla selgetest toonidest, milles esineb rikkalikult ülemhelisid. Lühikeste akordide ülemhelid hakkavad järk-järgult domineerima, moodustades sealjuures helide ringikujulise ulatuse. 

Kristalne rahustav heli viib Sind vaiksele rännakule. Kellade helid aitavad ennetada haigestumisi ja hoida kontakti oma füüsilise keha ja emotsioonidega.

 • VEE ELEMENT: Loovus ja elurõõm. Mõjutab kõiki vedelikke kehas: lümf, veri, ka neerude tööd, samuti alaselja ning jalgade probleemide leevenduseks.
 • TULE ELEMENT: Edu ja küllus. “Ma tean, kes ma olen, tean, mida tahan ja tean, kuidas seda saada”. Mõjupiirkond: selja keskosa, kõhunääre, kõhupiirkond, seedimine, ainevahetus, magu, maks, põrn, sapipõis, närvisüsteem, pea.

Kui soovid tulla kogema või vajad nõu helidega enda tervendamisest, helista (51 272 51) või kirjuta ([email protected]) ning räägime vajadused ja võimalused läbi. Muutuste imed on heliteraapias igapäevased!

Elis Annelie